Canadian Comedy Awards 2012 – nominees announced!

Comedy News

Nominees for the 13th annual Canadian Comedy awards were announced this afternoon, and Vancouver’s comedy talent made an excellent showing.

Big congrats to Peter’N'Chris, The Sunday Service, Caitlin Howden, M and M Improv, Graham Clark, Dave Shumka, Ryan Beil, Taz VanRassel and all of the local comics involved with the multiply-nominated The Debaters.

Let’s sweep this thing! Get on over to the Canadian Comedy Awards website and vote for your favourite Vancouver talent. And while you’re doing that, stop by the Save Picnicface campaign and help keep Canadian comedy on TV. 

Here’s the full list of Canadian Comedy Award nominees for 2012:

Phil Hartman award (comedy ambassador)

  • Kate Davis
  • Colin Mochrie
  • Joe & David (Flaherty from Humber College)
  • Eric Toth
  • Jo-Anna Downey

Best male standup:

  • Mark Forward
  • Ron Josol
  • Dave Meherje
  • Ron Sparks
  • Pete Zedlacher

Best female standup:

  • Kate Davis
  • Allison Smith
  • Deanne Smith
  • Kristeen von Hagen
  • Christina Walkinshaw

Best standup newcomer:

  •  Tom Henry
  • Steve Patrick Adams
  • Julie Kim
  • Heidi Brander
  • Josh Williams

Best comedic play, revue or series:

  •  Rap Battles
  • Blind Date on Tour
  • Celebrity Roasts
  • The Script Tease Project
  • Hypnogogic Logic

Best sketch troupe:

  • Jape
  • Hot Thespian Action
  • Uncalled For
  • Peter’N'Chris
  • Falcon Powder

Best improv troupe:

  • The Sunday Service
  • Blind Date on Tour
  • M and M Improv
  • 2-Man No- Show
  • Mantown Improv

Best male improviser:

  • Matt Baram
  • Alastair Forbes
  • Mark Meer
  • Ryan Beil
  • Taz VanRassel

Best female improviser:

  • Dale Boyer
  • Rebecca Northan
  • Sarah Hillier
  • Caitlin Howden
  • Stacey McGunnigle

Best taped live performance:

  • Nathan Macintosh
  • Mark Forward
  • Darrin Rose
  • Graham Chittenden
  • CBC’s The Debaters (multiple performers)

Best direction – TV:

  • Don McKellar – Michael: Tuesdays and Thursdays
  • Adam Brodie and Dave Derewlany – Funny as Hell
  • Kenny Hotz & Sebastian Cluer – Kenny Hotz’s Triumph of the Will
  • Craig David Wallace – Todd & The Book of Pure Evil
  • Mark McKinney – Less Than Kind

Best writing – TV program or series:

  • Picnicface – Picnicface
  • Bob Martin – Michael Tuesdays and Thursdays
  • Matt Watts – Michael Tuesdays and Thursdays
  • Ken Finkleman – Good God
  • Russell Peters, Clayton Peters, Luciano Casimiri, Kathleen von Hagen, Jean Paul – a Russell Peters Christmas

Best performance by a male – TV:

  • Bill Turnbull
  • Bob Martin
  • Darrin Rose
  • Pat Thornton
  • Ryan Belleville

Best performance by a female – TV

  • Naomi Snieckus
  • Amy Matysio
  • Lauren Ash
  • Samantha Bee
  • Tommie–Amber Pirie

Best performance by an ensemble – TV

  • Picnicface
  • Michael Tuesdays and Thursdays
  • Shaftesbury
  • Call Me Fitz
  • Less Than Kind

Best TV show:

  • Picnicface
  • Todd and the Book of Pure Evil
  • Michael Tuesdays and Thursdays
  • Almost Heroes
  • CBC’s The Debaters

Best performance by a male – film:

  • Gavin Crawford – French Immersion
  • Boomer Phillips – Bounty Hunters (Bail Enforcers)
  • Robb Wells – Beat Down
  • Pardis Parker – The Dance
  • Winston Spear – The Trial

Best performance by a female – film

  • Olunike Adeliyi – French Immersion
  • Brigitte Kingsley – Dark Rising: Summer Strikes Back
  • Marthe Bernard – Beat Down
  • Carolyn Bennett – The Trial
  • Jocelyne Zucco – Funkytown

Best writing – film

  • Rob Baker, Dale Boyer, Adam Cawley, Chris Earle, Brian G. Smith- Live from The CenTre – Animal Literacy Group
  • Paolo Mancini & Thomas Michael- Running Mates
  • Scott Vrooman, Mark Little, Andrew Bush- Roller Town
  • Pardis Parker – The Dance
  • Jefferson Lewis & Kevin Tierney – French Immersion

Best direction – film

  •  Kevin MacDonald & Ron Sparks – The Trial
  • Kevin Tierney – French Immersion
  • Deanne Foley – Beat Down
  • Brett Blackwell – Boss of Me
  • Andrew Bush – Roller Town

Best film:

  • Dark Rising: Summer Strikes Back
  • French Immersion
  • Long Branch
  • Roller Town
  • The Trial

Best radio program or clip

  • The Debaters – Fast Food
  • The Debaters – Breaking Up, Am I Right?
  • CBC’s This is That
  • Anything Goes with Darren Frost – Guy Earle Controversy

Best web clip:

  • The Fish Bride
  • Call Me Dad
  • Acting Real
  • Makin’ a show – Comedy Bar
  • Riverdale: The Archie Movie Trailer

Best webseries:

  • Sexy Nerd Girl
  • Goodbye Sara Hennessey
  • The Casting Room
  • Comedy Bar
  • Scott Thompson’s Fruit Blog

Best podcast:

  • Illusionoid
  • A Beautiful Podcast
  • Hold Your Applause
  • The SeanPod
  • Stop Podcasting Yourself

Comedy person of the year:

  •  Gerry Dee
  • Kenny Hotz
  • Steve Patterson
  • Nikki Payne
  • Martin Short
This entry was posted in News and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.